Ekonomi

Goldman Sachs’ın Çin emlak piyasasına ilişkin tahminlerinin ardından emlak hisseleri düştü

Investing.com – Yatırım bankası Goldman SachsÇin’in önde gelen emlak şirketlerinin hisseleri, Çin’in ekonomik toparlanması yavaşladıkça sektörün daha da zorlanacağı tahminleri arasında Pazartesi günü düşüş yaşadı.

Hong Kong’da listelenen Country Garden Holdings Company Ltd., Poly Mülkiyet Grubu Co LtdVe Guangzhou R&F Properties Co Ltd%2 ile %5 arasında fiyat kaybederken Sunac Çin Holding Ltd., %12’den fazla düşerek 12 yılın en düşük seviyesine inerek, emsalleri arasında en kötü performans gösteren şirket oldu.

KWG MülkiyetŞanghay’da işlem gören hisseler %7,6 düşüşle Çin Vanke Co., Ltd.%1,1 değer kaybetti.

Daha birinci sınıf Şangay Shenzhen CSI 300endeks %0.4 yükselirken, Hong Kong Askıya alendeks yatay kaldı.

Pazar günü yayınlanan bir notta Goldman Sachs, Çin emlak piyasasının L şeklinde bir toparlanmaya hazır olduğunu ve bunun ülkenin daha geniş ekonomik toparlanmasında büyük bir engel oluşturmasının beklendiğini söyledi.

Analistler, Pekin’in gayrimenkulü kısa vadeli bir teşvik önlemi olarak kullanmamaya kararlı olduğunu ve bunun yerine ekonominin sektöre olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığını söyledi.

Gayrimenkul sektörü, 2021 itibariyle Çin’in toplam gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

Goldman Sachs analistleri, Çin ekonomisinin “düşük demografik talep, stratejik açıdan önemli endüstrileri desteklemek için politika odağında bir değişiklik ve daha zayıf konut satın alınabilirliği” nedeniyle yavaşlamasının beklendiğini yazdı.

Çin’in emlak sektörü, daha sıkı finansman düzenlemeleri ve COVID-19’un neden olduğu kalkınmadaki durgunluk nedeniyle son üç yılda zayıfladı. Geliştiriciler azalan nakit akışı nedeniyle borç yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanırken bu, şubede birden fazla temerrüde yol açtı.

Gayrimenkul sektörü, ilk toparlanmanın ardından ev satışlarının yavaşlaması ve hükümetin bu yıl muhtemelen büyümeyi karşılamak için şube üzerindeki bazı kısıtlamaları gevşetmesi nedeniyle son aylarda yeni bir zayıflıkla karşı karşıya kaldı.

Goldman Sachs; Hükümetin bölünmeyi desteklemek için öncelikle konut alıcılarını hedef alan bazı önlemler alması beklenirken, Pekin’in son on yılda doğrudan önlemlerde görüldüğü gibi “yukarı doğru bir döngü tasarlaması” pek olası görünmüyor.

bucakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu